Inkomstår 2024
Inkomst efter ålder
Inkomsten stiger brant fram till 40-årsåldern, toppar i åldersgruppen 50–54 år och faller kraftigt vid pensioneringen.
Medianinkomst per åldersgrupp, 2024
- 20–24 år153,9 tkr
- 25–29 år323,3 tkr
- 30–34 år386,8 tkr
- 35–39 år414,5 tkr
- 40–44 år441,8 tkr
- 45–49 år462,1 tkr
- 50–54 år465,7 tkr
- 55–59 år447,0 tkr
- 60–64 år413,6 tkr
- 65+ år264,1 tkr
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst 2024. Riksmedianen för 20+ år är 355,9 tkr.
Så läser du tabellen
- Median
- Värdet mitt i fördelningen: hälften ligger under och hälften över. Påverkas inte av enstaka mycket höga inkomster och ger därför en mer typisk bild än medelvärdet.
- Medelvärde (medel)
- Summan av alla inkomster delat med antalet personer. Dras uppåt av höga toppinkomster och ligger därför oftast högre än medianen.
- Sammanräknad förvärvsinkomst
- Inkomst av tjänst och näringsverksamhet före skatt, inklusive pension, sjukpenning och a-kassa. Kapitalinkomster ingår inte.
- tkr
- Tusen kronor per år. 355,9 tkr motsvarar 355 900 kronor.
Historik 2000–2024
Välj år och kön för att se medianinkomsten per åldersgrupp, placering jämfört med föregående år och utvecklingen över tid. Klicka på en åldersgrupp för graf.
Klicka på ett namn för att fälla ut grafen med utvecklingen över tid. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera.
| 1 | 465,7 | 1 | |
| 2 | 462,1 | 2 | |
| 3 | 447,0 | 3 | |
| 4 | 441,8 | 4 | |
| 5 | 414,5 | 5 | |
| 6 | 413,6 | 6 | |
| 7 | 386,8 | 7 | |
| 8 | 361,2 | 8 | |
| 9 | 323,3 | 9 | |
| 10 | 272,3 | 10 | |
| 11 | 245,7 | 11 | |
| 12 | 244,0 | 12 | |
| 13 | 236,0 | 13 | |
| 14 | 153,9 | 14 |
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst, riket 2000–2024. Löpande priser.
Fyra faser i inkomstlivet
20–29 år: etableringen
I åldern 20–24 år är medianinkomsten 153,9 tkr – många studerar eller arbetar deltid. Vid 25–29 år har inkomsten mer än fördubblats till 323,3 tkr, vilket motsvarar 26 942 kr/mån före skatt.
30–44 år: karriär och familj
Inkomsten ökar stadigt men bromsas av föräldraledighet och deltid, framför allt för kvinnor. Vid 40–44 år ligger medianen på 441,8 tkr.
45–59 år: inkomsttoppen
Toppen nås i gruppen 50–54 år med 465,7 tkr. Här finns flest personer med chefsroller, full arbetstid och lång yrkeserfarenhet.
65+ år: pensionsfallet
För personer över 65 år är medianen 264,1 tkr, en nedgång på cirka 43 procent jämfört med toppen. Det är den enskilt största inkomstförändringen i livet och en viktig förklaring till varför kommuner med många pensionärer har låg medianinkomst.
Varför åldersstrukturen spelar roll i statistiken
När du jämför två orter jämför du också deras åldersfördelning. En ort med hög andel 40–59-åringar får automatiskt en högre medianinkomst än en ort med lika bra löner men fler pensionärer och studenter.
Vanliga frågor om inkomst och ålder
Vid vilken ålder tjänar man mest?
Inkomsttoppen nås vid 50–54 år med en medianinkomst på 465,7 tkr per år, motsvarande 38 808 kr/mån i månaden före skatt. Därefter faller inkomsten successivt när fler går ned i arbetstid eller går i pension.
Vad tjänar en ung person i åldern 20–24 år?
Medianinkomsten för 20–24 år är 153,9 tkr per år, alltså 12 825 kr/mån i månaden. Den låga nivån beror på att många studerar eller arbetar deltid – inkomsten mer än fördubblas till 323,3 tkr i gruppen 25–29 år.
Hur mycket sjunker inkomsten när man går i pension?
Medianinkomsten för 65+ år är 264,1 tkr per år, vilket är 43,3 procent lägre än vid inkomsttoppen i åldern 50–54 år. Sammanräknad förvärvsinkomst inkluderar pension, så nedgången visar hur pensionen förhåller sig till yrkeslivets inkomster.
Vid vilken ålder passerar man riksmedianen?
Riksmedianen för alla från 20 år är 355,9 tkr. Den passeras redan i åldersgruppen 30–34 år, som har en medianinkomst på 386,8 tkr per år (32 233 kr/mån i månaden). Yngre grupper ligger under riksmedianen eftersom många studerar eller arbetar deltid.
Hur stor är skillnaden mellan yngsta och äldsta åldersgruppen?
Skillnaden mellan den lägsta gruppen 20–24 år (153,9 tkr) och inkomsttoppen 50–54 år (465,7 tkr) är 311,8 tkr per år, alltså 3,0 gånger så hög inkomst. Sammanräknad förvärvsinkomst omfattar lön, näringsinkomst, pension och skattepliktiga ersättningar, vilket förklarar en del av spännvidden mellan åldrarna.
Läs vidare
Vill du se inkomsterna adress för adress?
Statistiken här är aggregerad. Publikationen Inkomstfakta från SVAT redovisar deklarerade inkomster, betalningsanmärkningar och skuldsaldo per person, sorterat på län, kommun, ort och postnummer – i 65 geografiska delar, fyra gånger per år.