Inkomstår 2024
Medianinkomst per län
Skillnaden mellan högsta och lägsta län är 73,9 tkr per år. Här är samtliga 21 län rankade efter medianinkomst för personer 20 år och äldre.
| # | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stockholms län | 395,1 | 81,8 % | |||
| 2 | Västra Götalands län | 361,1 | 78,0 % | |||
| 3 | Hallands län | 360,1 | 76,6 % | |||
| 4 | Norrbottens län | 360,0 | 77,9 % | |||
| 5 | Västerbottens län | 352,0 | 77,5 % | |||
| 6 | Uppsala län | 351,5 | 77,3 % | |||
| 7 | Jönköpings län | 350,0 | 77,4 % | |||
| 8 | Västernorrlands län | 344,4 | 79,3 % | |||
| 9 | Östergötlands län | 344,1 | 76,5 % | |||
| 10 | Västmanlands län | 343,8 | 75,4 % | |||
| 11 | Skåne län | 340,2 | 77,8 % | |||
| 12 | Örebro län | 338,0 | 77,4 % | |||
| 13 | Kronobergs län | 337,8 | 76,3 % | |||
| 14 | Dalarnas län | 336,8 | 78,2 % | |||
| 15 | Blekinge län | 336,5 | 76,5 % | |||
| 16 | Värmlands län | 336,3 | 77,6 % | |||
| 17 | Södermanlands län | 335,4 | 78,1 % | |||
| 18 | Jämtlands län | 335,3 | 84,1 % | |||
| 19 | Kalmar län | 330,7 | 77,1 % | |||
| 20 | Gävleborgs län | 330,5 | 77,7 % | |||
| 21 | Gotlands län | 321,2 | 83,8 % | |||
| Riket | 355,9 | 395,6 | 401,1 | 315,3 | 78,6 % |
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst 2024, personer 20+ år som var folkbokförda i Sverige den 31 december.
Så läser du tabellen
- Median
- Värdet mitt i fördelningen: hälften ligger under och hälften över. Påverkas inte av enstaka mycket höga inkomster och ger därför en mer typisk bild än medelvärdet.
- Medelvärde (medel)
- Summan av alla inkomster delat med antalet personer. Dras uppåt av höga toppinkomster och ligger därför oftast högre än medianen.
- Sammanräknad förvärvsinkomst
- Inkomst av tjänst och näringsverksamhet före skatt, inklusive pension, sjukpenning och a-kassa. Kapitalinkomster ingår inte.
- tkr
- Tusen kronor per år. 355,9 tkr motsvarar 355 900 kronor.
Historik och ranking per år
Välj inkomstår för att se medianinkomsten per län, länets placering det året och placeringen året innan (▲/▼ visar hur många platser länet flyttat sig).
Klicka på ett namn för att fälla ut grafen med utvecklingen över tid. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera.
| 1 | 395,1 | 1 | |
| 2 | 361,1 | 2 | |
| 3 | 360,1 | 3 | |
| 4 | 360,0 | 4 | |
| 5 | 352,0 | 7▲ 2 | |
| 6 | 351,5 | 5▼ 1 | |
| 7 | 350,0 | 6▼ 1 | |
| 8 | 344,4 | 9▲ 1 | |
| 9 | 344,1 | 8▼ 1 | |
| 10 | 343,8 | 10 | |
| 11 | 340,2 | 11 | |
| 12 | 338,0 | 13▲ 1 | |
| 13 | 337,8 | 12▼ 1 | |
| 14 | 336,8 | 15▲ 1 | |
| 15 | 336,5 | 17▲ 2 | |
| 16 | 336,3 | 14▼ 2 | |
| 17 | 335,4 | 16▼ 1 | |
| 18 | 335,3 | 18 | |
| 19 | 330,7 | 19 | |
| 20 | 330,5 | 20 | |
| 21 | 321,2 | 21 |
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst 20+ år, 2015–2024.
Storstadslänen drar ifrån
Stockholms län har landets högsta medianinkomst med 395,1 tkr, motsvarande 32 925 kr/mån före skatt. Därefter följer Hallands län och Västra Götalands län. Lägst ligger Gotlands län med 321,2 tkr.
Skillnaderna förklaras främst av näringslivets sammansättning, utbildningsnivå och andelen förvärvsarbetande. Län med en stor tjänstesektor och huvudkontor har fler höginkomsttagare, medan län med hög andel pensionärer får en lägre median eftersom pension ingår i förvärvsinkomsten.
Norrbotten – ett undantag från mönstret
Norrbottens län hamnar högt trots att det ligger långt från storstäderna. Gruv-, stål- och energiindustrin ger höga industrilöner, och länets män har med 409,1 tkr en av landets högsta medianinkomster.
Median eller medel – vilket ska man använda?
Medelinkomsten ligger i samtliga län över medianen, mest i Stockholms län där skillnaden är cirka 66,1 tkr. Det speglar en snedfördelad inkomstfördelning: några få mycket höga inkomster lyfter genomsnittet. Använd medianen när du vill beskriva en typisk invånare och medelvärdet när du vill mäta den samlade köpkraften i ett område.
Vanliga frågor om inkomst per län
Vilket län har högst medianinkomst 2024?
Stockholms län har högst medianinkomst med 395,1 tkr per år, vilket motsvarar 32 925 kr/mån före skatt. Lägst ligger Gotlands län med 321,2 tkr. Riksmedianen är 355,9 tkr.
Vilket län har jämnast inkomster mellan kvinnor och män?
Jämtlands län är jämnast: kvinnornas medianinkomst är 84,1 procent av männens (306,9 tkr mot 364,9 tkr). I riket som helhet ligger kvinnors medianinkomst på 78,6 procent av männens.
Vilket län har ökat mest sedan 2015?
Blekinge län har ökat mest: 37,7 procent mellan 2015 och 2024, jämfört med 35,2 procent för riket. Ökningen är i löpande priser och tar inte hänsyn till inflationen.
Hur många län ligger över riksmedianen?
4 av 21 län har en medianinkomst över riksnivån på 355,9 tkr. Fördelningen är sned: några få storstads- och pendlingslän drar upp riksgenomsnittet, medan flertalet län ligger strax under.
Hur stor är skillnaden mellan högsta och lägsta län?
Mellan Stockholms län (395,1 tkr) och Gotlands län (321,2 tkr) skiljer det 73,9 tkr per år, alltså 23,0 procent högre medianinkomst i toppen. Skillnaderna mellan län är betydligt mindre än mellan enskilda kommuner.
Läs vidare
Vill du se inkomsterna adress för adress?
Statistiken här är aggregerad. Publikationen Inkomstfakta från SVAT redovisar deklarerade inkomster, betalningsanmärkningar och skuldsaldo per person, sorterat på län, kommun, ort och postnummer – i 65 geografiska delar, fyra gånger per år.