Inkomstår 2024
Inkomstskillnader mellan kvinnor och män
Kvinnor har en medianinkomst som motsvarar 78,6 procent av männens. Gapet är 85,8 tkr per år.
Median, män
401,1 tkr
Median, kvinnor
315,3 tkr
Minst gap
Jämtlands
84,1 % av männens
Störst gap
Västmanlands
75,4 % av männens
| Jämtlands län | 306,9 tkr | 364,9 tkr | 84,1 % |
|---|---|---|---|
| Gotlands län | 294,9 tkr | 351,7 tkr | 83,8 % |
| Stockholms län | 356,8 tkr | 436,2 tkr | 81,8 % |
| Västernorrlands län | 306,6 tkr | 386,5 tkr | 79,3 % |
| Dalarnas län | 297,5 tkr | 380,3 tkr | 78,2 % |
| Södermanlands län | 296,1 tkr | 379,0 tkr | 78,1 % |
| Västra Götalands län | 318,5 tkr | 408,1 tkr | 78,0 % |
| Norrbottens län | 318,8 tkr | 409,1 tkr | 77,9 % |
| Skåne län | 300,3 tkr | 386,1 tkr | 77,8 % |
| Gävleborgs län | 291,4 tkr | 374,9 tkr | 77,7 % |
| Värmlands län | 296,8 tkr | 382,7 tkr | 77,6 % |
| Västerbottens län | 309,4 tkr | 399,2 tkr | 77,5 % |
| Jönköpings län | 305,5 tkr | 394,6 tkr | 77,4 % |
| Örebro län | 296,9 tkr | 383,5 tkr | 77,4 % |
| Uppsala län | 308,8 tkr | 399,7 tkr | 77,3 % |
| Kalmar län | 289,8 tkr | 376,1 tkr | 77,1 % |
| Hallands län | 315,2 tkr | 411,5 tkr | 76,6 % |
| Blekinge län | 295,5 tkr | 386,1 tkr | 76,5 % |
| Östergötlands län | 300,0 tkr | 392,3 tkr | 76,5 % |
| Kronobergs län | 293,5 tkr | 384,8 tkr | 76,3 % |
| Västmanlands län | 298,6 tkr | 396,1 tkr | 75,4 % |
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst 2024, personer 20+ år.
Så läser du tabellen
- Median
- Värdet mitt i fördelningen: hälften ligger under och hälften över. Påverkas inte av enstaka mycket höga inkomster och ger därför en mer typisk bild än medelvärdet.
- Medelvärde (medel)
- Summan av alla inkomster delat med antalet personer. Dras uppåt av höga toppinkomster och ligger därför oftast högre än medianen.
- Kvinnor/män
- Kvinnors inkomst uttryckt i procent av mäns. 100 % betyder full jämställdhet i kronor; 80 % betyder att kvinnor i snitt har 80 kronor per hundralapp männen har.
- Sammanräknad förvärvsinkomst
- Inkomst av tjänst och näringsverksamhet före skatt, inklusive pension, sjukpenning och a-kassa. Kapitalinkomster ingår inte.
- tkr
- Tusen kronor per år. 355,9 tkr motsvarar 355 900 kronor.
Historik 2000–2024
Inkomstgapet har minskat från 27,9 procent år 2000 till 21,4 procent år 2024.
Gap i procent, riket
Klicka på ett namn för att fälla ut grafen med utvecklingen över tid. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera.
| 1 | 401,1 | 1 | |
| 2 | 355,9 | 2 | |
| 3 | 315,3 | 3 |
Klicka på ett namn för att fälla ut grafen med utvecklingen över tid. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera.
| 1 | 22,5 | 2▲ 1 | |
| 2 | 20,6 | 7▲ 5 | |
| 3 | 20,3 | 3 | |
| 4 | 19,5 | 8▲ 4 | |
| 5 | 19,0 | 4▼ 1 | |
| 6 | 18,9 | 9▲ 3 | |
| 7 | 18,5 | 5▼ 2 | |
| 8 | 18,1 | 1▼ 7 | |
| 9 | 17,8 | 6▼ 3 | |
| 10 | 16,4 | 10 | |
| 11 | 15,7 | 12▲ 1 | |
| 12 | 15,5 | 11▼ 1 | |
| 13 | 15,4 | 13 | |
| 14 | 14,9 | 14 |
Källa: SCB, sammanräknad förvärvsinkomst, riket 2000–2024.
Vad gapet faktiskt mäter
Siffrorna visar total inkomstskillnad, inte lönediskriminering. Sammanräknad förvärvsinkomst påverkas av arbetad tid, yrkesval, uttag av föräldrapenning och deltid. En stor del av gapet beror på att kvinnor i högre grad arbetar deltid och är överrepresenterade i yrken med lägre lönenivåer.
Störst skillnad där mansdominerad industri väger tungt
Gapet är minst i Jämtlands län och störst i Västmanlands län. Län med hög andel industri-, gruv- och byggjobb har högre mansinkomster, vilket vidgar skillnaden även när kvinnors inkomster ligger nära rikssnittet.
Pensionens efterspel
Eftersom pensionen bygger på livsinkomsten följer skillnaden med efter 65 års ålder. Kvinnor som arbetat deltid under småbarnsåren får lägre allmän pension och lägre tjänstepension – ett gap som består hela pensionärslivet.
Vanliga frågor om inkomstskillnader
Hur stor är inkomstskillnaden mellan kvinnor och män 2024?
Kvinnors medianinkomst är 315,3 tkr per år och männens 401,1 tkr. Skillnaden är 85,8 tkr per år, vilket innebär att kvinnor har 78,6 procent av männens inkomst.
Vilket län har jämnast inkomster mellan kvinnor och män?
Jämtlands län har minst skillnad – kvinnornas medianinkomst är 84,1 procent av männens. Störst är skillnaden i Västmanlands län, där andelen är 75,4 procent.
Minskar inkomstgapet över tid?
Ja, långsamt. Kvinnors andel av männens medianinkomst har gått från 27,9 procent 2000 till 21,4 procent 2024 – en förändring på -6,5 procentenheter. Gapet beror till stor del på deltid, yrkesval och uttag av föräldraledighet, inte enbart på lön för samma arbete.
Hur många län har en jämnare inkomstfördelning än riket?
4 av 21 län har en jämnare fördelning än riksnivån, där kvinnors medianinkomst är 78,6 procent av männens. Jämnast är Jämtlands län (84,1 procent) och störst är skillnaden i Västmanlands län (75,4 procent).
Varför är inkomstgapet större i vissa län?
Gapet följer näringslivets sammansättning. Län med många välbetalda mansdominerade yrken inom industri, bygg, gruvnäring och finans – som Västmanlands län – får ett större gap, medan län med stor offentlig sektor och jämnare lönenivåer, som Jämtlands län, ligger närmare. Måttet avser sammanräknad förvärvsinkomst för alla från 20 år, så deltid, föräldraledighet och pension räknas in – det är alltså inte lön för samma arbete.
Läs vidare
Vill du se inkomsterna adress för adress?
Statistiken här är aggregerad. Publikationen Inkomstfakta från SVAT redovisar deklarerade inkomster, betalningsanmärkningar och skuldsaldo per person, sorterat på län, kommun, ort och postnummer – i 65 geografiska delar, fyra gånger per år.